Aliyev’den Ermenistan’a net ileti: Hiçbir girişim bizi durduramaz!

21.09.2022 21:00 Haber Deposu: İHA Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 26 Ağustos’ta Ermenistan işgalinden kurtarılan Laçın şehrini ziyaret etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev’in Laçın ilini ziyaret ederek Laçın Internasyonal Havalimanı’na gidecek olan 2 bin 400 metre uzunluğundaki tünelin yapımını incelemiş olduğu ve Laçın şehrinin merkezine Azerbaycan bayrağını göndere çekmiş olduğu açıklandı.
 
“Laçın’ın kurtuluşu devamlı tarihte duracak”
Aliyev, “Biz Laçın şehrini geri aldık. Bu zamanı bir vakadır. Laçın’ın kurtuluşu devamlı tarihte kalacaktır. Bugün Laçın şehrinde, şehrin merkezinde, Azerbaycan bayrağını kaldırdım. Bu bayrak sonsuza kadar burada dalgalanacak” dedi.  
“Her köyde ve şehirde Ermeni vandalizminin izleri var”
Laçın’ın Ermenistan’ın işgalinde kalan öteki tüm yerleşim bölgeleri şeklinde Ermenilerin vandalizminin izlerini taşıdığını ifade eden Aliyev, “Ermeni vandalizminin tezahürleri her köyde, her şehirde var. Ağdam şehri tamamen Fuzuli’nin yanı sıra Cebrail şehrinin tüm köyleri de yerle bir edildi. Laçın şehri de dahil olmak suretiyle bazı yerlerde Ermeniler yasadışı yerleşimler gerçekleştirdiler, Ermenistan’dan ve çoğunlukla yurtdışından, Suriye ve Lübnan’dan Ermeni kökenli insanoğlu getirdiler. Bu bir cenk suçudur, tüm internasyonal sözleşmelerde cenk suçu olarak kabul edilmiştir ve bu kabahat dünya toplumunun gözlerinin önünde gerçekleşmiştir” diye konuştu.
 
“Şehitlerimizin canları ve kanları pahasına bu topraklardayız”
Laçın şehrinin büyük bir bölümünün tamamen yıkıldığını ve tahrip edildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Sadece gene de, bazı yerlerde yasadışı yerleşim gerçekleştirildi. Dünya toplumu, Bu mevzuyla direkt ilgilenen Minsk Grubu Eşbaşkanları da dahil olmak suretiyle, yalnız görmezden geldiler. Sadece, zamanı, kadim Azerbaycan toprağımız Laçın’in Ermenileştirildiğini, burada kaçak yerleşim yapıldığını görüyordular. Fakat sanki kabul etmişler şeklinde görmezden geldiler. Biz Azerbaycan halkı buna asla razı olamayız. Devamlı, topraklarımızda ikinci bir Ermeni devletinin kurulmasına asla izin veremeyeceğimizi söyledim. Kahraman asker ve subaylarımızın yardımıyla, bugün şehitlerimizin canı ve kanı pahasına bu topraklardayız” dedi.
 
“Ermenistan sulh istemiyor, hala intikamcı fikirlerle yaşıyor”
İkinci Karabağ Savaşı’nın Ermenistan’ın tam mağlubiyetiyle sonuçlandığını belirten Aliyev, “İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermeni ordusunun tamamen darmadağın edilmesiyle sonuçlandı ve muzaffer Azerbaycan ordusu kendi topraklarını işgalden kurtardı. Nihayet bunun onlara ders olacağını düşündük. Şu sebeple Ermeni ordusu tamamen yok edilmiştir. Harp esnasında 10 bin firarisi olan bir ülke, ne fiziki ne de içsel olarak cenk gücüne haiz değil. Savaştan derhal sonrasında onlara sulh teklif ettik. Bu, dünya harp tarihinde kim bilir nadir olaylardan biridir. Topraklarımız 30 yıl işgal altında kalsın, insanlarımız acı içinde yaşasın, zamanı ve dini anıtlarımız tahrip edilsin, şehirlerimiz yıkılsın, bir milyondan fazla mayın döşensin sadece bunlara karşın biz sulh teklif ettik. Sadece hala Ermenistan’ın sulh istemediğini, intikamcı fikirlerle yaşadığını görüyoruz. Sınırların belirlenmesi sürecini başlatmayı teklif ettik. Ortalama bir senelik bir süre süresince bunu uzattılar. Şimdi ise bu süreç başlamış olsa da, tamamen formalite niteliği taşıyor, herhangi bir görüşme yok, haritalarla ilgili bir görüşme yok. Biz tüm haritaları hazırladık. Hem 20. yüzyıl haritaları hem de önceki devrin haritalarını. Sınırların belirlenmesine yönelik emek harcamalar bu haritalara bakılırsa yapılmalıdır” dedi.
 
“2023’ün sonunda hem demiryolunu hem de karayolunu Ermenistan sınırına kadar getireceğiz”Ermenistan ile sulh anlaşmasının imzalanması için Azerbaycan’ın 5 temel maddeni Ermenistan’a sunduğunu vurgulayan Aliyev, “Sözle bunu kabul ettiler fakat pratikte göremiyoruz. Gene oyalama taktiği. Ermenistan tarafınca 10 Kasım 2020’de imzalanan kapitülasyon anlaşmasına bakılırsa, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Karabağ’dan çekilmek zorundaydı. Hala tam olarak çekilmediler. Ermenistan’ın Azerbaycan’ın ana kısmı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin birleşmesini elde eden bir koridor sağlaması gerekiyordu. Bugüne dek ne koridor verildi, ne de koridorun güzergahı açıklandı. Hiçbir emek harcama yapmadılar. Biz ise Zengilan’a kadar demiryolu hattı inşa ettik. Zengilan’a giden yolu biz yaptık. Önümüzdeki senenin sonunda hem demiryolunu hem de karayolunu Ermenistan sınırına kadar getireceğiz. Sadece Ermenistan topraklarında hiçbir şey yapılmıyor ve görünüşe bakılırsa hiçbir şey yapmak istemiyorlar. Hala oyalıyorlar” dedi.
 
“Kimsenin çağrısı, hiçbir beyanı, hiçbir girişim bizi durduramaz”
Bir tek Laçın iline Ermenistan tarafınca bin 400’den fazla yeni mayın döşendiğini belirten Aliyev, “Bu mayınlar 2021’de şu demek oluyor ki savaştan sonrasında gömüldü. Bu Azerbaycan’a karşı açık bir terör eylemidir. Savaştan sonrasında mayın patlaması sonucu 240’tan fazla Azerbaycan vatandaşı ya öldü ya da ağır yaralandı. Şu demek oluyor ki bizlere karşı cenk devam ediyor, insanlarımız ölüyor. Ermenistan’ı bu kirli işlere son vermesi için onlarca kere uyardık. Netice olarak 13 Eylül’de bizlere karşı bir provokasyon daha yapıldığında, Azerbaycan ordusu karşılık verdi ve düşmanı yine dersini aldı. Ümit ederim bu onlara bir ders verir. Şu sebeple bizi kimsenin ve hiçbir şeyin durduramayacağını gördüler. Kimsenin çağrısı, hiçbir beyanı, hiçbir girişim bizi durduramaz. Toprağımızdayız ve topraklarımızı koruyoruz. Sınırdaki mevzilerimiz, herhangi bir Ermeni provokasyonunu öngörmemize ve lüzumlu önlemleri almamıza olanak sağlıyor. Murov Dağı’ndan Araz Nehri’ne kadar Azerbaycan-Ermenistan sınırında elverişli konumlardayız. Bu mevziler bizlere hem askeri bir avantaj hem de mühim kontakt hatlarının kontrolü de dahil olmak suretiyle geniş bir alan üstünde denetim imkanı veriyor” dedi.
 
“Sulh anlaşması imzalamak istiyoruz”
Azerbaycan-Ermenistan sınırında 13 Eylül’de çıkan çatışmalarda gene şehitler verdiklerini ifade eden Aliyev, “Tanrı tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Tanrı gazilerimize şifa versin. Tanrı şehitlerimizin yakınlarına sabır versin. Fakat bilsinler ki, şehitler vatan uğruna şehadete yükseldiler. Harp istemiyoruz, istemedik. Bu yüzden ortalama 30 senedir görüşme masasında kaldık. Bu yüzden, İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonrasında Ermenistan ile bir sulh anlaşması imzalamak istiyoruz” dedi.
 
“Ermenistan iyi düşünmeli”
Ermenistan’ın Azerbaycan’a kışkırtma devam ederse layıkıyla bir karşılık alacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bugün Ermenistan iyi düşünmelidir. Asla kimse bizimle ültimatom dilinde konuşamaz ve hiç kimseye güvenmemelidirler. Asla kimsenin ve hiçbir şeyin bizi durduramayacağını bir kez daha söylemek isterim. Hakkın, adaletin, internasyonal hukuka dayalı toprak bütünlüğümüzü koruyoruz ve restore ediyoruz. Bayrağımızı Laçın’ın merkezinde dalgalandırmaktan gurur duyduğumu bir kez daha söylemek isterim. Bu bayrak sonsuza kadar burada dalgalanacak. Sonsuza kadar burada yaşayacağız. Yaşasın Laçın. Yaşasın Azerbaycan” dedi.

Son Dakika Haberler