Adnan Oktar davasında ara karar!

16.09.2022 23:28 Son Güncelleme: 16.09.2022 23:39Haber Deposu: İHA Adnan Oktar organize kabahat örgütüne yönelik dava 11 Ocak 2021’de karara bağlanmıştı. İstanbul Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafınca incelenen karar usul yönünden bozularak yargılamanın tekrardan yapılması için mahalli mahkemeye gönderilmişti. Bozma kararının peşinden Marmara Cezaevi karşısında bulunan salonda 9 gündür görülmeye devam edilen 72’si tutuklu 215 sanıklı davada, Adnan Oktar ile bir kısım tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulunmuş oldu.
Tutuklu sanıkların tahliyeye ilişkin beyanları ile devam eden duruşmada sanık Hüsnü Erel Aksoy hanım hastalıkları ve doğum uzmanı bulunduğunu söyleyerek, “Tutuklanana kadar Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vazife yapıyordum. Tutuklandıktan sonrasında açığa alındım. İstinafın kararından sonrasında hakkaniyet aramak için 5.5 ay bekledik. Bu sürenin daha çok uzamasına izin vermeyin. Toplanmamış bir kanıt olması mümkün değil. Hakkaten dosyada bir şey yok. Bozulacağı belli. Eninde sonunda tahliye olacağız” dedi. Sanıklardan Rasin Kotil ise, “Ne süre çıkacağımız mühim değil. Ha burada ölmüşüm ha dışarıda ölmüşüm. Tahliyemi talep ediyorum fakat en hayırlısı ne ise Tanrı bizlere onu nasip etsin” şeklinde konuştu.
Müdafa meydana getiren sanık Gökalp Barlan, “Benim Adnan Oktar hakkında güzel sözler söylememe gerek yok. Adnan Oktar kabahat örgütü lideri olarak itham ediliyor. Adil yargılanmak isterim sayın başkan” dedi.
Tutuklu sanıkların tahliyeye ilişkin beyanlarının peşinden duruşma sanık avukatlarının beyanları ile devam etti. Mahkeme, sanık avukatlarının beyanlarının peşinden davaya ilişkin ara kararını deklare etti.Kurul ara sonucunda Adnan Oktar’ın aralarında bulunmuş olduğu tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Kurul yalnızca ‘kabahat örgütüne üye olma’ suçundan yargılanan tutuksuz sanıkların adli denetim tedbirlerinin kaldırılmasına hükmetti. Mahkeme ek olarak, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin reddedilmesine karar vererek dosyanın mütalaasını açıklaması için cumhuriyet savcısına gönderilmesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 4 Ekim gününe ertelendi.
 
Olayın geçmişi
Adnan Oktar organize kabahat örgütüne yönelik karar duruşması 11 Ocak 2021’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülmüştü. 2 saatte okunan 800 sayfalık 236 sanık hakkında kararda, Adnan Oktar’a, “kabahat işlemek amacıyla teşkilat oluşturmak ve yönetmek”, “siyasal yada askeri casusluk”, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber örgüte yardım etme”, 7 kez “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, 27 kez “nitelikli cinsel istismar”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “eziyet”, “eğitim hakkının engellenmesi”, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi” ve “tehdit” suçlarından toplamda 9 bin 803 yıl 6’şar hapis cezası verilmişti. Mahkeme teşkilat yöneticisi konumundaki 13 sanığın da 9 bin 803 yıl 6’şar ay hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti. Mahkeme bir kısım sanıklar hakkında değişen oranlarda hapis cezasına hükmederken bazı sanıkların ise beraatine karar vermişti. Sonucu inceleyen İstanbul Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, usul yönünden sonucu bozarak eksikliklerin giderilmesi için dosyayı mahalli mahkemeye göndermişti.

Son Dakika Haberler