ABD’den korkulan oldu! Maymun çiçeğinden ilk ölüm vakası!

30.08.2022 22:05 Haber Deposu: İHA Teksas sıhhat yetkilileri, maymun çiçeği teşhisi konan hastanın, ülkenin virüs kaynaklı yaşamını kaybeden ilk kişisi bulunduğunu belirtirken, hastanın Houston bölgesinde yaşayan ve bağışıklık sistemi zayıflamış bir erişkin bulunduğunu söylemiş oldu. 
Teksas Eyalet Sıhhat Yetkilisi Dr. John Hellerstedt, “Maymun çiçeği, bilhassa bağışıklık sistemi zayıf olanlar için ciddi bir hastalıktır. Maymun çiçeğine maruz kalmışlarsa yada hastalıkla uyumlu semptomları var ise, insanları tedavi aramaya teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.
ABD şu anda dünyanın en büyük maymun çiçeği salgınıyla savaşım ediyor. CDC verilerine nazaran, ülke genelinde 18 binden fazla olay bildirildi ve enfeksiyonlar artık her eyalette, Porto Riko ve Washington DC’de de doğrulandı. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerine nazaran, salgının başlamasından bu yana sekiz ülke maymun çiçeğinden toplam 15 ölüm bildirdi. Ölümler daha ilkin Küba, Brezilya, Ekvador, Gana, Hindistan, Nijerya, İspanya ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bildirilmişti.

Son Dakika Haberler