ABD-Rusya içinde nükleer restleşme – Son Dakika Dünya Haberleri

18.09.2022 09:40 Haber Deposu: (Fotoğraf: Temsili) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde “Ukrayna savaşını mümkün olan en kısa sürede bitirmeyi düşünüyoruz. Onların karşı saldırılarının iyi mi biteceğini göreceğiz” çıkışı Moskova ile ABD içinde tekrardan Nükleer Tabanca restleşmesi başlattı.
Putin’in ifadelerinin Ukrayna’da daha kuvvetli silahların kullanılacağı şeklinde algılanması üstüne ABD Başkanı Biden Rusya’ya nükleer tabanca uyarısını yapmış oldu.

Bu şekilde bir adımın savaşın çehresini II. Dünya Savaşı’ndan bu yana benzeri olamayan bir halde değiştireceğini söyleyen Biden, “Eğer Rusya, Ukrayna harbinde nükleer yada kimyasal tabanca kullanmaya kalkışırsa atacağı bu eleştiri adımın yıkıcı boyutuyla orantılı olarak oldukça yüksek karşılık ödemek zorunda duracak” dedi. Özgürlük’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine nazaran CBS tv kanalına demeç veren Biden, “ABD olarak Rusya’nın dünyadan tam anlamıyla izole edilmesi için elimizden geleni yaparız” açıklamasını yapmış oldu.
Rusya ise iki şartla nükleer tabanca kullanabileceğini dair doktrinini hatırlattı. Buna nazaran Rusya, sadece nükleer saldırıya uğramış olduğu halde ya da ülkenin egemenlik ve toprak bütünlüğünü tehdit eden konvansiyonel bir saldırıya cevap olarak nükleer silaha başvuracak.
Avrupa’da enerji paniği! Tedbirler peş peşe açıklanıyor…

Son Dakika Haberler