ABD, Rumlara yönelik tabanca ambargosunu kaldırdı

18.09.2022 16:44 Son Güncelleme: 18.09.2022 16:45 ABD, Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) iki yıl ilkin hafiflettiği tabanca ambargosu üstündeki tüm kısıtlamaları kaldırdı ve hücum silahları satışının da önünü açtı. Rum önder Nikos Anastasiadis sonucu ‘dönüm noktası’ diye niteleyerek, büyük sevinç duyduğunu açıklarken, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Rumlar daha da cesaretlenecek, gerginliği tırmandıracak, izleyici kalamayız, lüzumlu önlemleri alacağız” karşılığı verdi. Türkiye de ABD’nin kararını sert bir üslupla kınadı.
RUMLARIN HEDEFİ TÜRKİYE
Rum-Yunan lobisinin iki yıl ilkin Donald Trump döneminde bütçe yasası içine koyarak geçirdiği, 1987 tarihindeki Rumlara tabanca ambargosunun kaldırılması sonucu, radar şeklinde alev ateş olmayan tabanca sistemlerini kapsıyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl gözden geçirdiği karar üstündeki tüm kısıtlamaları kaldırdı ve hücum amaçlı alev ateş silahların da satılmasına yeşil ışık yaktı.ABD yasağı kaldırma gerekçesini ‘Rusya’nın bölgedeki etkinliğini azaltma’ diye gösterse de Rum yönetimi silahlanma çabalarının Türkiye’ye karşı yapıldığını gizlemiyor. Ambargonun kaldırılması sonucu, Rumların Rus gemilerine limanlarını kapaması ve Rus sermayesine de sınırlama getirmesi şartlarına bağlı. Her yıl gözden geçirilmesi planlanıyor. ABD DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Sözcüsü Ned Price, ABD’nin GKRY’ye uyguladığı tabanca ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarına dair yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Blinken, 2023 mali senesinde tekrardan ihracat ve müdafa malzemelerinin transferlerinin onaylanmasına izin vermek için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (GKRY) ilgili mevzuat kapsamında lüzumlu koşulları yerine getirdiğini tespit etmiş ve Kurultay’ye bildirmiştir. Bakan, 2023 mali senesinde Kıbrıs Cumhuriyeti (GKRY) için müdafa ticareti kısıtlamalarını kaldırdı” dedi.
RUM-YUNAN LOBİSİNİN İŞİ
Haberi, telefonla görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’den öğrenen Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis, ABD ile askeri alanda da stratejik ilişki kurduklarını belirterek, ambargonun kaldırılmasının bir dönüm noktası bulunduğunu söylemiş oldu. Anastasiadis, ambargonun kaldırılmasına katkı elde eden Rum-Yunan lobisinin bir numaralı adı Senatör Robert Menendez’e de teşekkür etti.
İSRAİL’DEN DEMİR KUBBE
Kıbrıs Rum yönetimi İsrail’le bir senedir ‘Demir Kubbe’ isminde olan hava müdafa sistemi pazarlıkları yapıyordu, sadece roket sisteminin satışı önünde ABD ile İsrail arasındaki anlaşmalar gereği, Rumlara uygulanan engelleme da engel teşkil ediyordu. ABD’nin son kararıyla Rumların İsrail’den hava müdafa sistemi alması önündeki pürüzleri giderdi. Rum yönetimi, İsrail’in Filistinlilerden gelen füzelere karşı kullandığı müdafa sistemini, Türkiye’nin İHA ve SİHA’larına karşı kullanmayı amaçlıyor.
YUNANİSTAN: DÖNÜM NOKTASI
Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik tabanca ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında almış olduğu kararın kapsamını genişletmesinden son aşama memnun bulunduğunu deklare etti.
Dendias toplumsal medya hesabında “Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, ABD’nin, Kıbrıs’a (Rum Yönetimi) tabanca ambargosunu tamamen kaldırmasından, büyük sevinç duydum. Bu karar, ABD ile Kıbrıs (Rum Yönetimi) arasındaki ilişkilerde siyasal bir dönüm noktasıdır” dedi.
Dendias, ABD Senatosu’nun, Türkiye’ye karşı düşmanlığını gizlemeyen sıkı Yunan-Rum dostu, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez’in bu karardaki katkılarına da değinerek “Yunanistan, ABD ve Kıbrıs (Rum Yönetimi) ile beraber, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarın geliştirilmesi için çalışmaya devam edecektir” ifadesini kullandı. (Yorgo KIRBAKİ/ATİNA)
TÜRKİYE’DEN VE KKTC’DEN KINAMA
Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) tabanca ambargosunu kaldırma kararının kapsamını genişletmesini kınadı.
‘SİLAHLANMA YARIŞI OLUR’
Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, “ABD’nin GKRY’ye yönelik tabanca ambargosunu kaldırma yönündeki 2020 Eylül ayında almış olduğu kararın kapsamını genişletmesini şiddetle kınıyoruz. KKTC makamlarının, söz mevzusu karara ilişkin tepkisini tümüyle destekliyoruz. Ada’daki iki tarafın eşitliği ilkesiyle çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs meselesinin çözülmesi yönündeki çabaları negatif etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de sulh ve istikrara zarar verecektir” denildi.
KKTC’NİN YANINDAYIZ
ABD’ye sonucu gözden geçirme ve Ada’da dengeli siyaset seyretme çağrısı yapılarak, “ABD dahil internasyonal cemiyet, Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen egemen eşitliği ve eşit internasyonal statüsünü tescil etmeli ve buna bakılırsa hareket etmelidir. Her hâlükârda Türkiye, garantör ülke sıfatıyla, Kıbrıs Türkünün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak amacıyla, zamanı ve hukuki sorumlulukları çerçevesinde, lüzumlu adımları atmaya devam edecektir” denildi.
TATAR: GERGİNLİK TIRMANIR
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sonucu şiddetle kınadıklarını belirterek, “Rumlar daha da cesaretlenecek ve gerginliği tırmandıracak. Bu karar, Kıbrıs’ta ve bölgede tehlikeli bir tırmanış ve Türkiye ile Yunanistan içinde yeni bir gerginlik alanı oluşturma ve iki NATO üyesini karşı karşıya getirme riski de doğurur. Buna izleyici kalmayacağız ve Türkiye ile lüzumlu tedbirleri alacağız” dedi.
AKDENİZ FIRTINASI TATBİKATI BAŞLATIYOR
Türkiye ile KKTC içinde her yıl meydana getirilen planlı tatbikatlardan Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı yarın başlıyor. Tatbikata Türkiye’den kara, deniz ve hava unsurları da katılacak. Üç günlük tatbikatta, Türkiye ile KKTC güçleri içinde koordinasyon geliştirilecek. 
Dışişleri’nden Yunanistan’a tepki: Internasyonal toplumu yalanlarla yanlış yönlendiriyorlar

Son Dakika Haberler