2 yılda anahtar teslim! İşte toplumsal konutla ilgili merak edilenler

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde başvurular 4 milyona yaklaşırken, kriz lobisinin kampanyaya ilişkin yalanlarına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan tokat şeklinde cevap geldi. Bakanlık, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesiyle ilgili kamuoyunda yanlış olarak anlatılan doğru detayları deklare etti. Bakanlığın resmi toplumsal medya hesabından, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi olan İlk Evim İlk İş Yerim projesine ilişkin “10 Doğru 10 Yanlış ile Toplumsal Konut Projesi Gerçekleri” başlığıyla bilgiler paylaşıldı.
 2 YILDA ANAHTAR TESLİMBaşvuruda toplanan ücretlerin iade edilmeyeceğine yönelik yalanlara karşılık, ücretin kuradan 5 gün sonrasında ödeneceği açıklandı. “TOKİ’ye konutları yapılmadığı için 52 bin dava açıldığı” yalanını, son iki yılda yalnız 1 dava açıldığını belirterek cerh eden Bakanlık, evlerin 2 yıl içinde anahtar tesliminin yapılacağını, taksit artışlarının işyar maaş artışının altında kaldığını ve TC vatandaşı olmayanın müracaat yapamayacağına açıklık getirdi. TEK HANE İKİ GENÇBir haneden ya konuta ya da konut arsasına müracaat olabileceğine dikkat çeken bakanlık, arsası olanın da bağımsız ve tam hisseli olmadığı sürece, konuta başvurabileceğini deklare etti. Aynı hanede yaşayan 18 yaşını geçmiş iki gencin de müracaat yapabileceği, şehit yakınları ve gazilerle ilgili hane geliri ve yaş sınırı olmadığı da vurgulandı.
BAKANLIK SOSYAL KONUTTA 10 YALANI ÇÜRÜTTÜ
1- YANLIŞ: İlk Evim İlk İş Yerim projesine başvuruda toplanan müracaat tutarı iade edilmeyecek.DOĞRU: Kurada adı çıkmayan vatandaşlar, kuradan 5 gün sonrasında Ziraat Bankası şubesine giderek, yatırdıkları müracaat tutarının iadesini alabilecek.
2- YANLIŞ: Arsası olan konuta başvuramaz.DOĞRU: Bağımsız ve tam hisseli olmadığı sürece başvurulabilir, tarla olması da engel teşkil etmez
3- YANLIŞ: Hem konut hem arsa başvurusu yapabilirim.DOĞRU: Konut arsası, vatandaşların kendi konutlarını istedikleri şeklinde yapabilmeleri için planlanmış bir proje olduğundan konuta başvurudan bir farkı olmamaktadır. Bir haneden ya konuta ya da konut arsasına müracaat yapılabilecek.
4- YANLIŞ: 18 yaşını geçmiş iki kardeş başvuramaz.DOĞRU: İlk Evim İlk İş Yerim projesinde 18-30 yaş arası gençlere yüzde 20 saptanca tanındı. Gençlerimiz aynı hanede de olsa müracaat yapabilirler.
5- YANLIŞ: Şehit yakınları-gazilere de hane geliri ve yaş sınır var.DOĞRU: Şehit yakınları ve gazilerimizde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
6- YANLIŞ: TOKİ evlerinin inşaatı 2 yıldan fazla sürecek.DOĞRU: Bugüne dek tam 1 milyon 170 bin konut inşa eden TOKİ tecrübesiyle ilk temel ekim ayında atılacak, 2 yıl içinde anahtar teslimi yapılacak.
7- YANLIŞ: Yapılacak artışlarla taksitleri ödemek zorlaşacak.DOĞRU: TOKİ taksitlerinde işyar artış tutarları tavan fiyattır. Bugüne dek TOKİ taksitleri işyar maaş artışlarını hiçbir süre geçmedi, aksine işyar maaş artışının altında tutuluyor. Bunun örnekleri geçmiş yıllarda mevcut. Son 4 yılda TOKİ taksit artışı, hep işyar maaş artışının altında oldu. Ek olarak TOKİ’nin senelik indirim kampanyaları da vatandaşa ödeme kolaylığı sunuyor.
8- YANLIŞ: TOKİ evlerini yabancılar da alabilecek.DOĞRU: TOKİ projelerine ilk müracaat şartı Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşı olmak. TC vatandaşı olamayan müracaat yapması imkansız.
9- YANLIŞ :TOKİ konutları yapılmadığı ya da geç yapıldığı için bugüne dek TOKİ’ye 52 bin dava açıldı.DOĞRU: Son iki yılda TOKİ’ye yalnız bir dava açıldı.
10- YANLIŞ: TOKİ’den alınan toplumsal konutlar satılabilir.DOĞRU: TOKİ konutlarında borç bitmeden devir hakkı yok.

Son Dakika Haberler